Osmi razred s knjigo v roki

Avtorja: Ajša Podgornik in Leon Kokošar

Branje – za nekatere sproščujoč hobi, za druge pa utrujajoče opravilo. V spodbudo, da bi branje postalo del vsakdana naših učencev, so učitelji in učenci naše šole pripravili teden branja – letos tudi za osmošolce.

V tednu od 15. do 20. septembra je kot že rečeno na naši šoli potekal teden branja za osme razrede.

V torek se je vse začelo. Najprej smo se učenci osmega razreda zbrali v predavalnici in leto mlajši učenci so nam prebrali odlomek iz Bevkovega dela Moja prva knjiga.
Nato pa smo se odpravili v šolsko knjižnico, kjer smo spoznali knjigo ‘Kot v Filmu’. Ta knjiga pa ni bila izbrana kar tako, saj nas je nato v četrtek obiskal njen avtor Vinko Möderndorfer. Prebrali smo dve poglavji iz knjige. V enem od dveh je glavni junak Gašper ugotavljal, če njegova mama jemlje droge. Na srečo se je izkazalo, da nima težav z izgovarjanjem dolgih besed, kar je eden od glavnih simptomov zadrogiranosti. Po prebranih poglavjih smo se o njih pogovarjali in poizkušali napisati čim več besed, ki nas spomnijo na glavnega junaka Gašperja.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

V sredo smo med knjigami preživeli kar dve uri. Posvetili smo ju pisatelju, čigar obisk smo pričakovali. Še pred smo Vinka Möderndorferja v živo videli, smo vsi lahko ugotovili, da med nas prihaja poseben človek, pravi umetnik.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

V četrtek nas je obiskal slavni slovenski pisatelj, pesnik, dramatik in režiser Vinko Möderndorfer. V predavalnici nam je govoril o svojem življenju in delih. G. Vinko nam je pripovedoval o začetkih pisanja, kje je živel, kako je živel, kaj počne v prostem času, ko ne piše. Učenci so ga spraševali, on pa je odgovarjal. Povedal je tudi marsikaj smešnega. Druženje s pisateljem je bilo prijetno in nam bo gotovo ostalo v spominu.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

Foto: Jošt Rovtar

Zadnji dan, v petek, pa nas je čakal obisk pravljične sobe v slovenščini 3. Bivša učenka naše šole Anja Brelih nam je prebrala pravljico Princesa srca, že uveljavljene avtorice Bine Štampe Žmavc. Pravljica je govorila o nesebični princesi, ki je iz niti samote tkala prečudovite tkanine, ki jih je nato podarila ubogim ljudem, ki so jih potrebovali.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

Tako se je naš bralni teden končal v upanju, da bomo od zdaj gledali na knjigo kot na bogastvo, in ne na ničvredno šaro, ki brez razloga ždi na polici.

(Skupno 86 obiskov, današnjih obiskov 1)